Dawne budownictwo w Długiem

Wg obliczeń referatu samorządowego procent zniszczeń zagród we wsi Długie po wojnie wynosił 80%. Wiele zagród bezpowrotnie w okresie powojennym zostało rozebranych już przez obecnych mieszkańców.
Praktycznie na obecną chwilę nie zachowały się już w wiosce elementy historycznego, wiejskiego budownictwa ryglowego.

Technika ryglowa - prosta i oszczędna - polegała na budowaniu ścian budynku z pionowo osadzanych słupów i łączeniu ich poziomymi belkami (ryglami). Dodatkowym wzmocnieniem takiej konstrukcji były ukośnie mocowane belki, łączące słupy i rygle. Pola takiej kratownicy wypełniało się różnorodnym materiałem: gliną zmieszaną ze słomą, cegłami, lub obija deskami.


Urokliwe budownictwo ryglowe, będące przez wiele wieków tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza stało się rzadkością. Szachulcowe budynki i domy z „muru pruskiego” można znaleźć już tylko w niewielu miejscach naszego województwa.
Zespoły zabudowy gospodarczej tzw. folwarki w Długiem też już praktycznie nie zostały zachowane w swojej pierwotnej formie. Pozostały po nich resztki zniszczonych budynków lub przebudowanych i zaniedbanych.

Zamieszczone zdjęcia dawnych budynków z Długiego udostępniono nam za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie - ZABRONIONE !

Nieistniejący już dom o numerze 21, w którym mieszkała rodzina Borysów.

Dom, w którym mieszkała rodzina Buczków. Obecnie przebudowany stoi nadal.

 

Nieistniejący już dom o numerze 52, w którym mieszkała rodzina Pietraszewskich. Znajdował się przed domem, w którym mieszka rodzina Salskich.

Nieistniejący już dom, w którym mieszkała rodzina Moskali i w którym była pierwsza tymczasowa siedziba Parafii Długie.

Dom, w którym mieszka rodzina Witkowskich- obecnie nieco przebudowany stoi nadal.

Budynek nieistniejącej stodoły w nieistniejącym już gospodarstwie, w którym mieszkała rodzina Majsakowskich.

 

Dodaj komentarz


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu  informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć by mogły rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
368
6072
368
11541
3045640
2024-03-04
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top