Dawne budownictwo w Długiem
Wg obliczeń referatu samorządowego procent zniszczeń zagród we wsi Długie po wojnie wynosił 80%. Wiele zagród bezpowrotnie w okresie powojennym zostało rozebranych już przez obecnych mieszkańców.
Praktycznie na obecną chwilę nie zachowały się już w wiosce elementy historycznego, wiejskiego budownictwa ryglowego.
Technika ryglowa - prosta i oszczędna - polegała na budowaniu ścian budynku z pionowo osadzanych słupów i łączeniu ich poziomymi belkami (ryglami). Dodatkowym wzmocnieniem takiej konstrukcji były ukośnie mocowane belki, łączące słupy i rygle. Pola takiej kratownicy wypełniało się różnorodnym materiałem: gliną zmieszaną ze słomą, cegłami, lub obija deskami.
Urokliwe budownictwo ryglowe, będące przez wiele wieków tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza stało się rzadkością. Szachulcowe budynki i domy z „muru pruskiego” można znaleźć już tylko w niewielu miejscach naszego województwa.
Zespoły zabudowy gospodarczej tzw. folwarki w Długiem też już praktycznie nie zostały zachowane w swojej pierwotnej formie. Pozostały po nich resztki zniszczonych budynków lub przebudowanych i zaniedbanych.
Zamieszczone zdjęcia dawnych budynków z Długiego udostępniono nam za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie - ZABRONIONE !
Nieistniejący już dom o numerze 21, w którym mieszkała rodzina Borysów.
Dom, w którym mieszkała rodzina Buczków. Obecnie przebudowany stoi nadal.
Nieistniejący już dom o numerze 52, w którym mieszkała rodzina Pietraszewskich. Znajdował się przed domem, w którym mieszka rodzina Salskich.
Nieistniejący już dom, w którym mieszkała rodzina Moskali i w którym była pierwsza tymczasowa siedziba Parafii Długie.
Dom, w którym mieszka rodzina Witkowskich- obecnie nieco przebudowany stoi nadal.
Budynek nieistniejącej stodoły w nieistniejącym już gospodarstwie, w którym mieszkała rodzina Majsakowskich.