Książki o historii Długiego
1. Książeczka "Historia Długiego" - 28.12.2008 r.
Pod koniec 2008 roku została wydana książka - "Historia Długiego" Książeczkę można było zakupić w sklepie u p.Stanisława Pielichowskiego. Książka opisuje historię naszej wioski od pradziejów do czasów współczesnych. Wydanie tej publikacji było możliwe dzięki składce, jakiej dokonali mieszkańcy wioski : Paweł Puławski Stanisław Pielichowski Ireneusz Majsakowski Jan Rzeźnicki Jerzy Salski Jan Stasiak Janiszewska Teresa Barbara Trembulak Jan Pielichowski Kazimierz Winiarski Joanna Jakubowska Grzegorz Bera Andrzej Puławski
Miło jest mi poinformować, że o tym wydarzeniu informację zamieścił "Głos Szczeciński" z dnia 19.12.2008 r. oraz "Dziennik Stargardzki " w pierwszym nr z 2009 roku.
informacja w internetowym wydaniu Głosu Szczecińskiego - zobacz
artykuł z Głosu Szczecińskiego - kliknij na zdjęcie i zobacz w całości
Dziennik Stargardzki, nr 01 (949), str. 9 - kliknij na zdjęcie i zobacz w całości
Wywiad z autorem i wydawcą książki "Historia Długiego" - Andrzejem Puławskim zamieszczony w Dzienniku Stargardzkim - kliknij na zdjęcie i zobacz w całości
2. Książeczka "Kościół w Długiem poprzez wieki" - 2009 r.
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nową publikację ściśle związaną z miejscowością Długie. Poświęcona jest ona kościołowi. Autorami są bracia Puławscy: Andrzej i Paweł.
"KOŚCIÓŁ W DŁUGIEM POPRZEZ WIEKI" to książka licząca 104 strony i 152 ilustracje, w tym kolorowe, zwarta w formacie A5. Oprócz tradycyjnych części książek, (wstęp, zakończenie i bibliografia), praca została podzielona na trzy rozdziały: pierwszy w skrócie opisuje dzieje miejscowości w której kościół się znajduje, drugi historię, architekturę i wyposażenie obiektu do 1945 roku a trzeci dzieje świątyni i zmianę w jej wyglądzie po II wojnie światowej.
Autorzy opisują również cmentarze i działkę przykościelną. Książka, w trosce o czytelnika, została wyposażona w słownik pojęć specjalistycznych. Kończy ją bogaty album ilustracji.
O wydanej książce napisali:
- Internetowy serwis stargard.naszemiasto.pl - zobacz
GŁOS STARGARDZKI w piątek 8 STYCZNIA 2010 NR 1 (430) STRONA 4 (DODATEK DO GŁOSU SZCZECIŃSKIEGO PIĄTEK 8 STYCZNIA 2010 NR 6 ) - kliknij na zdjęcie i zobacz w całości
Nowa Gazeta Chociwelska, nr 1 (11), styczeń 2010, strona 2. kliknij na zdjęcie i zobacz w całości
Tygodnik "Niedziela"
Głos Stargardzki, piątek 9 grudnia 2011 nr 49(530) s. 6. Dodatek do Głosu Szczecińskiego piątek 9 grudnia nr 286(1495) - kliknij na zdjęcie i zobacz w całości
3. Książka "Stanisław Zalewski - wspomnienia świadka historii" - 2011 r.
Stanisław Zalewski – wspomnienia świadka historii to publikacja w której zawarte zostały wspomnienia jednego z mieszkańców miejscowości Długie. Tytułowy autor wspomnień urodził się 10 września 1925 roku, mimo dużego wieku bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat historii Polski, kresów wschodnich i miejscowości w, której mieszka. Pamiętnik został opracowany przez jego wnuków: Pawła, Andrzeja i Bartłomieja Puławskich.
Książka ukazała się w niewielkim nakładzie. Podzielona jest na pięć rozdziałów. W pierwszym, Dom i rodzinne strony, Pan Stanisław opisuje okolice na kresach wschodnich, z których pochodzi: miejscowość Dytiatyn w gminie Konkolniki, powiecie Rohatyn, województwie Stanisławów. Obecnie jest to terytorium Ukrainy, jednak przed wojną obszar ten należał do II Rzeczypospolitej.
Druga część pracy, Moja rodzina, zawiera informacje na temat historii rodziny począwszy od III rozbioru, a trzecia, Początek wojny, o burzliwej sytuacji na kresach wschodnich i trudnej sytuacji, polskiej ludności cywilnej podczas II wojny światowej. W czwartym rozdziale, Na froncie, Pan Zalewski opowiada o tym jak wstąpił do armii polskiej i walczył na froncie. Piąta część tej pracy, Nowy dom, to wspomnienia z okresu osadnictwa na terenach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Można przeczytać tu o początkach polskich dziejów miejscowości Długie i jej okolic.
Książka zawiera obszerny album i dwie tablice genealogiczne.
Artykuł z gazety 7 Dni Powiatu Stargardzkiego z 24 lutego nr 8 (668) - kliknij na zdjęcie i zobacz w całości
„Głos Szczeciński”, piątek 17 lutego 2012, nr 40 (1553)" - kliknij na zdjęcie i zobacz w całości
„Głos Szczeciński”, czwartek 9 lutego 2012, nr 33 (1546), s. 11.
4. Książka "Wspomnienia z czasów wojny i pokoju"
Ukazała się kolejna publikacja, dotycząca mieszkańców miejscowości Długie – książka „Wspomnienia z czasów wojny i pokoju”.
Jest to zbiór wspomnień świadków historii oraz o świadkach historii. Najczęściej dotyczą one okresu II wojny światowej. Autor opracowania - Andrzej Puławski.
W pierwszej kolejności zawarto opowieść, już nieżyjącego, Adolfa Wróbla. Podczas II wojny światowej osoba ta była pracownikiem przymusowym w Długiem (wówczas Langenhagen). Był on także pierwszym sołtysem tej miejscowości po wojnie. Pan Wróbel był świadkiem przemiany wśród ludności całej okolicy. Znał społeczeństwo niemieckie i późniejsze, polskie.
Kolejne wspomnienia głównie dotyczą kresów wschodnich. Swoje przeżycia wyjawiły: Helena Sumisławska, Adam Zalewski oraz Eleonora Nowogórska.
„Wspomnienia o wspomnieniach” – tak można nazwać kolejną grupę relacji.
Aniela Puławska opowiedziała o Ludwiku Zalewskim, Helena Ptak o Michale i Helenie Ogonowskich, Stanisław Pielichowski o rodzinach Pielichowskich i Petermannów, a Jan Witkowski o Michale Witkowskim.