Opis i zarys historyczny wioski Długie

Długie położone jest w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim. Wieś leży ok. 6 km na płd.-wsch. od Chociwla, przy drodze Chociwel-Dobrzany. Jest to teren Pojezierza Ińskiego - pofałdowany. Wieś położona jest w otulinie Ińskiego Parku Krajobrazowego.
W skład sołectwa Długie wchodzi też malutka osada Plątkowo, leżąca niespełna kilometr od wioski, w kierunku północno-wschodnim.

Przez wieś przepływa rzeczka - Dołżnica ( w użyciu też nazwa Dołżyna, Dłużyna, Długa , Dłużnica) dopływ rz. Krępej . Rzeczka odwadnia bagna spod Kamiennego Mostu ma długość około 10-12 km. Wieś leży na wzniesieniach o wysokości ok. 100 m npm.

Początki osady sięgają okresu kultury łużyckiej. Długie to wieś średniowieczna XIII-XIV wiek.  Od 1330 r. pojawia się w posiadaniu von Wedel

 

Baltische Studien (Jg. 15, Heft 1/2, 1853/54)

 

Brak jest jednak źródeł, które pozwalałyby dokładnie określić datę jej założenia.
Poniżej zamieszczam dokładne dane na temat właścicieli i gospodarzy w wiosce Langenhagen z lat 1718/19, jak widzimy wymienianych jest 4 właścicieli i 19 rolników.

" Die Neumark: Jahrbuch des Vereins für Geschichte der Neumark: Neue Folge des "Schriften".
Schwartz Paul: Die Klassifikation von 1718/19: ein Beitrag zur Familien- u. Wirtschaftsgeschichte d. neumärkischen Landgemeinden "


Do 1816/17 roku wieś Langenhagen należała do obszaru Nowej Marchii, powiatu Kr. Dramburg ( Drawska Pomorskiego). Po 1816/17 roku znalazła się w nowym powiecie Kr.Saatzig

W 1862 r majątek Langenhagen został podzielony. Dwie jego części A i B przejęła rodzina von Mellentin i one pozostały jej własnością do 1939 r. Pozostała część C była własnością rodziny Bartelt, a resztówka należała do Rudolfa Gaugera.

Pod koniec XIX wieku nastąplił rozwój miejscowości, we wsi znajdowały się: kościół, szkoła, przytułek, w 96. budynkach mieszkalnych zamieszkiwało 606 mieszkańców !!! W 1939 roku w 136 gospodarstwach żyło 496 mieszkańców.
Gotycki w architektonicznym charakterze kościół został wzniesiony najprawdopodobniej w XIV wieku. Pierwotnie była to budowla bezwieżowa. W 1888 roku w Długiem ukonstytuowało sie Ewangielickie Bractwo Pomorza .

W 1892 r. przeprowadzono gruntowny remont i przebudowę kościoła.
Symbol przebudowy - chorągiewka metalowa zawieszona na stronie wschodniej kościoła


Po II Wojnie Światowej w 1945 roku wieś Langenhagen została przydzielona do państwa polskiego i nadano jej nazwę Długie.
Obecnie we wsi znajduje się kościół gotycki z XIV w., sklep spożywczy, niewielkie przedsiębiorstwo sadownicze, zakład stolarski, remiza straży pożarnej, świetlica, biblioteka.
Znajduje się także Parafia Św. Anny. Proboszczem jest ks. Daniel Gollon. Kościołowi podlegają 4 filie w: Starzycach, Lutkowie, Białej, Linówku.

UWAGA !!
Zamieszczane w różnych publikacjach dane na temat właścicieli wioski Langenhagen/Kr.Saatzig ( czyli naszej wioski Długie )o treści :
"Pierwsza znana informacja pisemna o wsi pochodzi z 1572 r., kiedy to wspomina się rodzinę von Plötze. Wg matrykuły z1631r. Bertram von Plötze miał opodatkowane w Długiem 21 łanów.W 1724r. tajny radca Magnus von Konow kupił ten majątek i część Swochowa i stworzył z nich nowe lenno. W 1756 roku dobra te przeszły przez rodzinę Luderitz , a następnie Schmiederberg , przy której pozostały do 1846 r. , kiedy to zakupił je Carl Friedrich Dahlenburg. Po jego śmierci w 1862r. majatek przejęła wdowa Leopoldine de domo Hart."
Dotyczą wioski Langenhagen, ale w  powiecie Kr.Greifenhagen
(błąd zwierają materiały znajdujące się w Wojewódzkim Konserwatorium Zabytków w Szczecinie dotyczące naszej wioski, a często ludzie do tego archiwum zasięgają po informacje jak coś piszą, błędy te występują też niestety w wielu innych opracowaniach )

Dodaj komentarz


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć mogłyby rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
35
616
7839
44943
3332071
2024-05-15
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top