Długie

 

Kościół parafialny pw Św Anny



Widok na kościół rok 1931

rok 2017

Do końca II wojny światowej kościół w Długiem był świątynią protestancką. Gdy przybyli tutaj po wojnie w 1945 roku pierwsi Polacy, to kościół zajęty był przez Rosjan i służył im jako sala rozrywkowa, a prezbiterium było miejscem dla orkiestry. Pod koniec 1945 roku Rosjanie podpalili kościół - jednak udało się pożar ugasić. Spaleniu uległy organy i żyrandole. Kiedy ostatecznie Rosjanie opuścili wioskę, a było to wiosną 1946 roku ludność która tutaj przybyła uporządkowała kościół i przystąpiła do odprawiania nabożeństw w obrządku rzymskokatolickim. Kościół poświęcono 25 lipca 1946 r. , a duszpasterstwo sprawowali księża Towarzystwa Chrystusowego z Chociwla.


Kościół położony jest w środku wsi, na placu o kształcie wydłużonego trójkąta. Obok kościoła usytuowany jest czynny cmentarz, otoczony kamiennym murem. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z XIX w. Kościół jest gotycki, z kamienia, wzniesiony w XIV w. Początkowo był budowlą bezwieżową.
W końcu XIX w. kościół przeszedł gruntowny remont i rozbudowę. Od wsch. dobudowano wówczas trójbocznie zamknięte prezbiterium. Po stronie wsch. znajdują są też dwie zakrystie. Od zach. stanęła wieża na rzucie kwadratu, w dwóch trzecich swej wysokości z głazów kamiennych, wyżej z cegły, zwieńczona czworobocznym ostrosłupem krytym blachą. Przy wieży z dwóch stron widać ceglane przybudówki, jedna z nich wykorzystana jako kaplica przedpogrzebowa. Wnętrze jest salowe, przykryte stropem podwyższonym. Prezbiterium jest bardzo wysoko wyniesione. W centrum wisi obraz Patronki kościoła św. Anny, po lewej stronie obraz 'Jezu, ufam Tobie', po prawej zaś 'Matka Boża Nieustającej Pomocy'. W ołtarzu umieszczony jest krzyż maltański, znaleziony na placu kościelnym. Na ścianach wisi 'Droga krzyżowa', wykonana przez Krzysztofa Rogalskiego ze Szczecina. Sceny stacji są na rzucie koła na tle krzyża greckiego.

13.10.2007 r. poświęcono utworzone lapidarium niemieckich mieszkańców spoczywających na cmentarzu w Długiem
Relacja z NIEMIECKIEJ strony - zobacz

W dniu 13 października w naszym kościele odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne połączone z uroczystością poświęcenia lapidarium na cmentarzu. Gościliśmy dawnych mieszkańców, którzy mieszkali na tych terenach , którzy przyjechali z Niemiec. Obecna była też Burmistrz Chociwla - Ewa Ludwińska. Inicjatorem,organizatorem i fudatorem powstania lapidarium jest pan Horst Born ze stowarzyszenia Unsere Heimat.

Nowe żyrandole , kinkiety, obrazki Drogi Krzyżowej w naszym kościele.

z relacji księdza proboszcza Bogumiła Wiśniewskiego :

Po moim przybyciu w 2003 roku do parafi, w kościele parafialnym zauważyłem, że są bardzo stare i zniszczone obrazki Drogi Krzyżowej. Udało się jednak już na pierwszą Drogę Krzyżową w 2004 roku powiesić nowe obrazki wykonane przez Pana Edwarda Krzysztofa Rogalskiego ze Szczecina. Zostały one namalowane tradycyjną metodą. Są zamieszczone w kole o średnicy 45 cm na krzyżu rzymskim ( równoramiennym). Złocenie i srebrzenie wykonane jest złotem i srebrem listkowym.

Na Drogę Krzyżową trzy stacje były kupione przez fundatorów, na resztę złożyli się parafianie z Długiego. W późniejszym okresie wykonano instalację elektryczną nad Drogą Krzyżową. Do prezbiterium i nad obrazki Drogi Krzyżowej zakupione zostały indywidualnie przez parafian kinkiety trójramienne mosiężne.
Parafianie zakupili też do kościoła 3 żyrandole na łańcuchach dwunastoramienne. Żyrandole zakupiły rodziny - jeden rodzina Adama i Grażyny Kuców, drugi rodziny Adolfa i Władysławy Lisków i Adama i Stanisławy Zalewskich , trzeci żyrandol rodziny Zbigniewa i Zofi Sumisławskich i Franciszka i Marii Salskich.

 

"Regotyzacja" zewnętrznej elewacji kościoła.


Po wojnie pierwsi osadnicy otynkowali zewnętrzne ściany kościoła. Kościół jest wykonany z kamienia i w 2005 roku wykonano na kościele na południowej ścianie "regotyzację" , a w 2007 roku na ścianie na stronie północnej. Tym sposobem kościół odzyskał pierwotna formę. Regotyzację zrobił Pan Adam Kuźniewski z Dobrzan przy pomocy parafian z Długiego. Fundusze na materiały i na pracownika w całości zebrali mieszkańcy Długiego , którzy są bardzo ofiarni. Regotyzację bardzo pozytywnie ocenili pracownicy Wojewódzkiego Urzędu z działu konserwacji zabytków.



Powstanie kaplicy przedpogrzebowej


Z inicjatywy Pana Adama Kucy i Pani Jadwigi Moskal - parafian z Długiego , powstała przy jednej z kościelnych przybudówek kaplica przedpogrzebowa. Pomieszczenie zostało wyłożone regipsami, został zrobiony sufit, pomieszczenie wykafelkowano i wybiałkowano. Został kupiony krzyż mosiężny, na który pieniądze dał Pan Adam Kuca, parafianie kupili też dwa kinkiety jednoranienne. W pomieszczeniu jest katafark, ławka i krzesła.


 

Wymiana chodnika wokół kościoła

W 2015 i 2016 roku mieszkańcy wioski Długie i Plątkowo zbierali pieniążki na wymianę starego uszkodzonego chodnika biegnącego wokół kościoła. Pod koniec 2016 roku chodnik został wymieniony. Więcej informacji tutaj...



 

 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć mogłyby rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
594
9229
26026
31341
4350410
2024-12-06
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top