Linówko

Grafika z przed 1930 roku - w tle fragment kościoła.

Widok na kościół w Linówku - przed przebudową ( lata 70-te)

Remont - rok 1999


Relacjonuje ksiądz proboszcz:

Linówko należało do 1986 roku do parafi Ińsko. Kościół był zbudowany w tzw. zabudowie ryglowej czyli szachulcowej. Za czasów parafi Ińsko ówczesny ksiądz proboszcz Depta zbużył kościół ,a następnie odbudował go z tzw. suporeksu a kościół stracił wartość zabytkową.

Wykonanie nowej podłogi i prezbiterium
Ja zastałem ten kościół z niewykończoną podłogą betonową i z prezbiterium ze starych desek rusztowaniowych. Wszedłem w kontakt z ówczesnym sołtysem Linówka Panem Michałem Pałczyńskim , który jest wyznania grekokatolickiego i poprosiłem go o pomoc w zrobieniu podłogi.
Dzieki życzliwości nadleśniczego z nadleśnictwa Dobrzany Pana mgr. Witolda Barcza i bardzo przychylnego leśniczego z leśniczówki koło Kóz Pana Łukasza Plaskacza dostaliśmy modrzewiowy surowiec na podłogę. Kosztem gospodarczym leśniczy z leśniczówki koło Kóz Pan Łukasz Plaskacz przekazał nam cztery 100-letnie modrzewie.
Pan Michał Pałczyński te ścięte modrzewie przez Władka Halejcia zawiózł do Ciemnika na przetarcie następnie do Dobrzan do suszarni i do Drawska do zrobienia piór i wpustów. Następnie zrobił sam w kościele legary i podłogę. W kościele dorobiono też z modrzewiowych desek dwie ławki - wykonał je Pan Adam Łonyszyn z Długiego. Kościół został wybiałkowany , wszystkie elementy drewniane zostały polakierowane.

Został poprawiony dach na zakrysti i zrobiona została posadzka w zakrysti. Pan Michał Pałczyński ufundował trzy żyrandole do kościóła. Pani Renata Halejcio kupiła do kościoła trzy obrusy i krzyź ołtarzowy.

 

Wykonanie kapliczki i przeniesienie do niej figurki M.B. Różańcowej

Figurka Matki Boskiej Różańcowej, która przez wiele lat stała w domu prywatnym u Pani Leśkowej z inicjatywy mieszkanek Pani Tomzowej i Pani Barbary Okraszewskiej wróciła na plac przykościelny.
Ludzie z wioski złożyli pieniążki na zakup materiałów do zrobienia kapliczki na figurkę i jej przystrojenie. Pan Kubicki wykonał kapliczkę. Na kapliczce umieszczono tabliczkę upamiętniającą Misje Święte jakie odbyły się od 21 do 28 lipca 2013.
Pni Jadwiga Furman ze Szczecina ufundowała albę i dwa ornaty zielony i czerwony.

 

 

 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć mogłyby rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
4041
10608
40489
36547
4044179
2024-10-06
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top