Uwe Michaelsen - z korespondencji.
5804 odsłon
czwartek, 28 kwietnia 2011 10:14

 

Chcę przedstawić Wam to co napisał do mnie  Pan Uwe  Michaelsen z Kanady,  który urodził się w Langenhagen/Długiem w 1940 roku.  

 Tłumaczenie korespondencji - Agnieszka Jasicka


 
- Nazywam się Uwe Michaelsen. Urodziłem się we wsi  Długie (Langenhagen)  w 1940 roku.
 
- 14 sierpnia 2010  roku odwiedziłem swoje miejsce urodzenia, czyli wieś Długie. Jestem w trakcie przygotowywania filmu wideo z wizyty w Długiem dla moich dzieci i wnuków.
 
- W  ramach  przygotowań do wizyty  często odwiedzałem Twoją stronę internetową  tej  miejscowości. Na jednym z clipów wideo rozpoznałem gospodarstwo mojego ojca. Mój ojciec był gospodarzem  w majątku "Von Mellenthin" Gut A i B.
 
- Nie pamiętam nic z Langenhagen, miałem 4 i pół roku kiedy opuściliśmy wieś w 1945 r. Jeżeli chodzi o zdjęcia,  w naszej rodzinie jest  tylko kilka. Załączam rysunek  "majątku" Gut B", który moja mama przygotowała z pamięci po śmierci ojca.

 

 

 
 
- Wysłałem kilka maili do różnych osób,  jeden do burmistrz Chociwla pani Ewy Ludwińskiej, próbując znaleźć kogoś, kto będzie coś wiedzieć o Langenhagen/Długie.  Ale nikt nie odpowiedział, oprócz Ciebie - pewnie nie byli w stanie  przeczytać moich maili.
 
- Trochę więcej o mnie:
Jestem czwartym dzieckiem z pięciorga w naszej rodzinie, ale tylko ja i moja młodsza siostra Elke byliśmy urodzeni w Langenhagen. Żadne z nas nic nie pamięta i wiemy tylko to, co nam opowiedzieli rodzice.
 

- Tylko we dwoje z naszego rodzeństwa odwiedziliśmy Długie 14 sierpnia. Moje dwie najstarsze siostry mają parę wspomnień sprzed 1945 roku i dokładnie je wypytałem zanim pojechaliśmy. Początkowo chodziły tam do szkoły, a później w Frienwalde/Chociwlu. Większość mojej wiedzy na temat Langenhagen pochodzi z Twojej wspaniałej strony.

- Inny były rezydent Langenhagen odwiedził wioskę w 1972 i zrobił raport o tym, co znalazł, które domy ciągle stały, a które były zniszczone w okresie wojny. Użyłem jego raportu w czasie mojej wizyty, aby znaleźć kilka z tych starych budynków.

- Tak jak wspomniałem, moja rodzina wyjechała na wiosnę 1945 roku 2 marca. Opuściliśmy wieś w wielkich, czterokołowych wozach wiejskich w ilości 85 robotników farmowych z rodzinami, przeważnie kobietami, ludźmi starszymi i 27 dziećmi.  65 osób przybyło do miejsca przeznaczenia w Dollerup blisko Flensburg na południu granicy duńskiej. Z 20 pozostałych ludzi dwoje zmarło, a reszta została u krewnych po drodze.

- Ze wszystkich ludzi, który przybyli do Dollerup w 1945 roku bardzo mało tam zostało. Większość pojechała dalej zaraz po wojnie do innych części Niemiec. Bardzo niewielu, oprócz naszej rodziny tam zostało. Starsi ludzie, tacy jak moi rodzice, już poumierali. Moje starsze siostry i ja wszyscy wyemigrowaliśmy do Kanady w latach 50. Ja pojechałem ostatni w 1960 roku. Tylko moja siostra Elke i jej rodzina ciągle mieszkają w okolicy Dollerup. Wszyscy straciliśmy kontakt z innymi uciekinierami z Langenhagen.

- Próbuję znaleźć więcej zdjęć i innych informacji o przedwojennym Langenhagen. Zapytałem moje starsze siostry, czy mają zdjęcia Langenhagen sprzed 1945, ale jak dotychczas nic nie znalazły. Jeśli coś się pojawi, wyślę Ci je.

 
 
A oto sensacyjna fotografia z przed 1940 roku !!


 

- Mój ojciec Ulrich MIchaelsen i starszy pomocnik na farmie zwany Ebertem przygotowują fundamenty  "Hochsilos"   pokazane na rysunku mojej mamy  von Mellenthin Gut "B" . Mój ojciec stoi po prawej i Ebert jest tym drugim mężczyzną na zdjęciu. Stodoła w tle jest w tym samym miejscu, co budynek, który jest obecnie po zachodniej stronie posiadłości .


A to współczesny widok na to miejsce !!!  Przy budynku można jeszcze dzisiaj odnależć wspomniane fudamenty silosów, budowanych przed 1939 rokiem. 

Inne zdjęcia nadesłane przez  Uwe Michaelsena  to  fotografie jakie zrobione zostały w Długiem, podczas odwiedziń byłych niemieckich mieszkańców.

 

Rok 1972 - widok na centrum wioski w tle dawny budynek świetlicy

pawdopodobnie rok 1988 .....???  widzimy rozpoczęcie prac przy budowie plebani
 
 
 
 
Z poważaniem
 
Uwe Michaelsen
708 Sunnypoint Drive
Newmarket, Ontario, Canada
L3Y 2Z8
Telefon: 1-905-895-3364

 

 

Dodaj komentarz

Twoje imię:
Twój e-mail:
Temat:
Komentarz:
  Kod weryfikacyjny. Tylko małe litery bez spacji.
Kod weryfikacyjny:
Komentarze (4)
1 wtorek, 03 maja 2011 11:21
Dobra robota !!!!!!!!
2 poniedziałek, 22 sierpnia 2011 20:54
widze , że potraficie docenic prace Grześka!!!!!!! ale siara !!!!!!! nie raz wystarczy napisac fajny artykuł .CHłopak zarywa nie jedną nie dwie noce a Wy przeczytacie i co................?
3 wtorek, 23 sierpnia 2011 13:19

Co chcecie Pan Grzegorz fajnie pisze i robi super zdięcia. Nie kumam, o co chodzi? Sam bym zrobił tezdjęcia krajobrazówi podesłał mailem, ale nie mam czau.

4 piątek, 14 grudnia 2012 21:25
Jestem pod wrażeniem korespondencji jaką prowadzisz , gratuluję , i uwierz mi dumny jestem z trego ,że jestem Twoim kumplem z podwórka - Brawo Grześ