Parafia Rzymskokatolicka pw.Św.Anny w Długiem - Długie
23786 odsłon
środa, 15 lipca 2009 15:39
Spis treści
Parafia Rzymskokatolicka pw.Św.Anny w Długiem
Długie
Biała
Lutkowo
Linówko
Starzyce

 

 

Długie

 

Kościół parafialny

 

Widok na kościół rok 1931

 

hh.jpg

Do końca II wojny światowej kościół w Długiem był świątynią protestancką. Gdy przybyli tutaj po wojnie w 1945 roku pierwsi Polacy, to kościół zajęty był przez Rosjan i służył im jako sala rozrywkowa, a prezbiterium było miejscem dla orkiestry. Pod koniec 1945 roku Rosjanie podpalili kościół - jednak udało się pożar ugasić. Spaleniu uległy organy i żyrandole. Kiedy ostatecznie Rosjanie opuścili wioskę, a było to wiosną 1946 roku  ludność która tutaj przybyła uporządkowała kościół i przystąpiła do odprawiania nabożeństw w obrządku rzymskokatolickim. Kościół poświęcono 25 lipca 1946 r. , a duszpasterstwo sprawowali księża Towarzystwa Chrystusowego z Chociwla.

Kościół położony jest w środku wsi, na placu o kształcie wydłużonego trójkąta. Obok kościoła usytuowany jest czynny cmentarz, otoczony kamiennym murem. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z XIX w. Kościół jest gotycki, z kamienia, wzniesiony w XIV w. Początkowo był budowlą bezwieżową.

W końcu XIX w. kościół przeszedł gruntowny remont i rozbudowę. Od wsch. dobudowano wówczas trójbocznie zamknięte prezbiterium. Po stronie wsch. znajdują są też dwie zakrystie. Od zach. stanęła wieża na rzucie kwadratu, w dwóch trzecich swej wysokości z głazów kamiennych, wyżej z cegły, zwieńczona czworobocznym ostrosłupem krytym blachą. Przy wieży z dwóch stron widać ceglane przybudówki, jedna z nich wykorzystana jako kaplica przedpogrzebowa. Wnętrze jest salowe, przykryte stropem podwyższonym. Prezbiterium jest bardzo wysoko wyniesione. W centrum wisi obraz Patronki kościoła św. Anny, po lewej stronie obraz 'Jezu, ufam Tobie', po prawej zaś 'Matka Boża Nieustającej Pomocy'. W ołtarzu umieszczony jest krzyż maltański, znaleziony na placu kościelnym. Na ścianach wisi 'Droga krzyżowa', wykonana przez Krzysztofa Rogalskiego ze Szczecina. Sceny stacji są na rzucie koła na tle krzyża greckiego.


UTWORZENIE I POŚWIĘCENIE MIEJSCA PAMIĘCI NIEMIECKIM MIESZKAŃCOM SPOCZYWAJĄCYM NA NASZYM CMENTARZU
13.10.2007r

» Relacja z NIEMIECKIEJ strony


W dniu 13 października w naszym kościele odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne połączone z uroczystością poświęcenia lapidarium na cmentarzu. Gościliśmy dawnych mieszkańców, którzy mieszkali na tych terenach , którzy przyjechali z Niemiec. Obecna była też Burmistrz Chociwla - Ewa Ludwińska. Inicjatorem,organizatorem i fudatorem powstania lapidarium jest pan Horst Born ze stowarzyszenia Unsere Heimat.

zdjęcia ze strony www.chociwel.pl

 poswiecenie.jpg

prgrupaniem.jpg

zdjęcia przesłała Małgosia Jesionowska

Obraz1.jpg

Obraz3.jpg


Nowe żyrandole , kinkiety, obrazki Drogi Krzyżowej w naszym kościele.
 

z relacji księdza proboszcza Bogumiła Wiśniewskiego :
Po moim przybyciu w 2003 roku do parafi, w kościele parafialnym zauważyłem, że są bardzo stare i zniszczone obrazki Drogi Krzyżowej. Udało się jednak już na pierwszą Drogę Krzyżową w 2004 roku powiesić nowe obrazki wykonane przez Pana Edwarda Krzysztofa Rogalskiego ze Szczecina. Zostały one namalowane tradycyjną metodą. Są zamieszczone w kole o średnicy 45 cm na krzyżu rzymskim ( równoramiennym). Złocenie i srebrzenie wykonane jest złotem i srebrem listkowym. Na Drogę Krzyżową trzy stacje były kupione przez fundatorów, na resztę złożyli się parafianie z Długiego. W późniejszym okresie wykonano instalację elektryczną nad Drogą Krzyżową. Do prezbiterium i nad obrazki Drogi Krzyżowej zakupione zostały indywidualnie przez parafian kinkiety trójramienne mosiężne.

Parafianie zakupili też do kościoła 3 żyrandole na łańcuchach dwunastoramienne. Żyrandole zakupiły rodziny - jeden rodzina Adama i Grażyny Kuców, drugi rodziny Adolfa i Władysławy Lisków i Adama i Stanisławy Zalewskich , trzeci żyrandol rodziny Zbigniewa i Zofi Sumisławskich i Franciszka i Marii Salskich.

P1020044.JPG  P1020051.jpg

P1020046.JPG

"Regotyzacja" zewnętrznej elewacji kościoła.

Po wojnie pierwsi osadnicy otynkowali zewnętrzne ściany kościoła. Kościół jest wykonany z kamienia i w 2005 roku wykonano na kościele na południowej ścianie "regotyzację" , a w 2007 roku na ścianie na stronie północnej. Tym sposobem kościół odzyskał pierwotna formę. Regotyzację zrobił Pan Adam Kuźniewski z Dobrzan przy pomocy parafian z Długiego. Fundusze na materiały i na pracownika w całości zebrali mieszkańcy Długiego , którzy są bardzo ofiarni. Regotyzację bardzo pozytywnie ocenili pracownicy Wojewódzkiego Urzędu z działu konserwacji zabytków.

P1020058.JPG
 

Powstanie kaplicy przedpogrzebowej

Z inicjatywy Pana Adama Kucy i Pani Jadwigi Moskal - parafian z Długiego , powstała przy jednej z kościelnych przybudówek kaplica przedpogrzebowa. Pomieszczenie zostało wyłożone regipsami, został zrobiony sufit, pomieszczenie wykafelkowano i wybiałkowano. Został kupiony krzyż mosiężny, na który pieniądze dał Pan Adam Kuca, parafianie kupili też dwa kinkiety jednoranienne. W pomieszczeniu jest katafark, ławka i krzesła.

P1020041.JPG


W 2015 i 2016 roku mieszkańcy wioski Długie i Plątkowo zbierali pieniążki na wymianę starego uszkodzonego chodnika biegnącego wokół kościoła. Pod koniec 2016 roku chodnik został wymieniony. Więcej informacji tutaj 

WIDOKI

102_5507.jpg

102_5654.jpg

  

Dodaj komentarz

Twoje imię:
Twój e-mail:
Temat:
Komentarz:
  Kod weryfikacyjny. Tylko małe litery bez spacji.
Kod weryfikacyjny:
Komentarze (9)
2 sobota, 24 października 2009 13:53
W odniesieniu do informacji o kościele w Białej. Zostały podane błędne informacje o funduszu jakie UMiG Dobrzany przenaczył dla miejscowości. Była to kwota nie 5 lecz 10 tyś. zł. Wszystko co zostało zrobione w kościele w Białej w ostatnich latach jest dużą zasługą obecnej pani sołtys Wandy Rytwińskiej, Rady Sołeckiej w składzie Maria Ślusarczyk Block Danuta Powązka Bożena oraz wszystkich mieszkańców wsi Biała.
3 wtorek, 29 grudnia 2009 19:47
Nie dziwię się,że ten kościoł w Lutkowie jest zaniedbany, bo od kiedy pamiętam to wszystkie fundusze, które były zbierane przez proboszczy były przekazywane na budowę domu parafialnego w Dobrzanach a potem w Długim. Darze ten kościół wielkim sentymentem i cieszę się ogromnie, że znalazły się osoby w Lutkowie, które poczyniły kroki, aby odremontować ten kościół.
4 wtorek, 05 stycznia 2010 10:32
Poprawa stanu kościoła w Białej jest głównie zasługą Mieszkańców – ofiarodawców, skromnych ludzi, których nie ma potrzeby wymieniać imiennie.
5 niedziela, 22 kwietnia 2012 20:33
SUPER UNIKAT!!!!!!!! WIDZĘ,ŻE KOŚCIOL BYŁ PODOBNY DO TYCH W SZADZKU I KĘPNIE!!!!!!!
6 niedziela, 22 kwietnia 2012 21:05
JEŻELI JEST TO ZDJĘCIE Z 1949 ROKU , TO ZASTANAWIAM SIĘ DLACZEGO TEGO KOŚCIOŁKA NIE MA! DZIAŁANIA WOJENNE NIE DOPROWADZIŁY GO DO RUINY. WIĘC CO SIĘ WYDZRZYŁO ? MOŻE CZĘŚCIOWO BYŁ ZNISZCZONY , ALE CHYBA NIE DO TEGO STOPNIA ŻEBY GO ROZEBRAC'?
7 środa, 20 listopada 2013 22:03
Z opowieści pierwszych powojennych mieszkańców słyszałem, że w latach 50-tych był brygadzista w PGR o nazwisku Bartnicki. Pewnego dnia wjechał ciągnikiem w mury kościoła zawalając go. Cegłę rozbiórkową wywiózł ponoć w okolicę Gdańska, gdzie zbudował dom córce. Zamierzał z żoną dożyć tam swoich dni. Córka jednak zmuszała go do pracy i wrócili z żoną do Starzyc. Otrzymali pokoik z kuchnią w budynku koło owczarni, gdzie mieszkali do śmierci.
8 środa, 12 października 2016 21:57
Śmiechu warte co tu czytam. Administrator strony powinien sprawdzić czy informacje, które tu zamieszcza są prawdziwe. Pani Leśkowa żyje i ma się dobrze po dziś dzień. I niech żyje 100 lat.
Pozdrawiam
9 czwartek, 27 października 2016 05:10
Dziękuję za sprostowanie. Informacja została poprawiona.
10 środa, 14 listopada 2018 21:58
Grześ dodaj zdjęcie i opis czwartego Proboszcza , bo aż sie prosi :)