Parafia Rzymskokatolicka pw.Św.Anny w Długiem - Biała
23786 odsłon
środa, 15 lipca 2009 15:39
Spis treści
Parafia Rzymskokatolicka pw.Św.Anny w Długiem
Długie
Biała
Lutkowo
Linówko
Starzyce

 

Biała


Widok na kościół w Białej przed 1940 rokiem
 


relacjonuje ksiądz proboszcz - Bogumił Wiśniewski

Remont  zakrystii , elewacji , zakup kinkietów ...

Gdy przybyłem do parafi w 2003 roku to południowa ściana kościoła w Białej, wewnątrz w zakrysti była cała zniszczona od grzyba, tynk był zgnity. Poprosiłem byłego sołtysa Białej Pana Zbigniewa Powąskę, by pomógł w rozwiązaniu tego problemu. Pan Powąska podjął się renowacji wnętrza zakrysti sam na własny koszt. Sprowadził fachowców. Skuto zgniły tynk, odgrzybiono ścianę, dano watę szklaną, regipsy, wymieniono instalację elektryczną. Na podłodze skuto posadzkę, dano styropian, folię, zalano wylewkę. Na moją prośbę kupiono płytki klinkierowe do obiektów sakralnych i wyłożono nimi posadzkę w zakrysti.

P1010987.JPG

Pan Powąska zmobilizował również parafian z Białej, którzy dali pieniądze na zrobienie zewnętrznej elewacji i wybiałkowanie kościoła. Jasiński Marcin zafundował kinkiet do kościoła. Rada parafialna zakupiła nowe obrusy kościelne.

W 2003 roku w grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia wymieniono też w kościele okna z metalowych na drewniane - sztuk 7. Pieniądze ofiarowali mieszkańcy całej wioski.

W kościele znajduje sie zabytkowa chrzcielnica i ambona oraz ołtarz Matki Boskiej Bolesnej

DSC00188.JPG

DSC00189.JPG
 

Wymiana ławek w kościele.

W kościele filialnym Pw. Matki Bożej Bolesnej w Białej była potrzeba zrobienia nowych ławek. Stare były zniszczone przez korniki.  Dostaliśmy dotację z Urzędu MiG z Dobrzan w wysokości 5 tys. złotych i wspólnie z parafianami postanowiliśmy, że te pieniądze przeznaczymy na ławki. Zostało zrobionych 25 nowych ławek sosnowych. Cena jednej ławki z robocizną wyniosła 800zł. Oprócz tych ławek była potrzeba zrobienia nowych schodów na chór. Ławki zostały zrobione przez stolarza w Suchanówku. Dotacja jaką dostaliśmy pokryła zaledwie jedną czwartą poniesionych wydatków na te prace. Pozostałą część pieniędzy zebrali parafianie z Białej.

Tutaj należą się im podziękowania, które ksiądz proboszcz pragnie złożyć parafianom z Białej za ich troskę o kościół.

Poświęcenie  ławek odbyło się w uroczystość parafialną w kościele, wystawiono księgę pamiątkową i koszyk na ofiary w celach pokrycia pozostałej części kosztów. Zebrano  brakującą  sumę.

W dalszej przyszłości planujemy położenie posadzki granitowej w prezbiterium. Płytki granitowe już zostały zakupione.Planujemy tez wymianę schodów na zabytkową ambonę , która stoi w prezbiterium

 DSC00187.JPG

DSC00194.JPG

 

Dary dla Kościoła w Białej

Pani Helena Waszczuk w darze dla Kościoła w Białej zafunowała Krzyż Procesyjny , wykonany z metalu i pozłacany. Wartość daru przekroczyła jej miesięczną pensję pracownika administracyjnego. Wyrazy wdzięczności składa jej ksiądz proboszcz.

    

Na zdjęciu krzyż ofiarowany dla kościoła w Białej i stroik wykonany przez Pania Helenę

W kościele przy wejściu na chór znajduje się pomieszczenie gospodarcze. Oddzielone ono było tylko kotarą. Pani Helena ufundowała w celu zabezpieczenia tego pomieszczenia drzwi sosnowe. Wykonawcą  drzwi był Adam Łonyszyn, stolarz z Długiego.

Ufudowana figura Matki Bożej Fatimskiej  przez Panią Helenę w 95 rocznicę objawień fatimskich, została poświęcona 13 maja 2012r. Cokolik z kamieni polnych wykonał brat Pani Heleny, Pan Adam Kuźniewski. Figurka ma wyskość 120 cm. Figura stanęła na placu obok kościoła w Białej.

 

W 2012 roku Stowarzyszenie Pod Bocianim Gniazdem z Białej zakupiło do tutejszego kościoła nowe figurki do Szopki Bożonarodzeniowej: Świętą Rodzinę - Jóżefa, Maryję i dzieciątko Jezus, oraz owieczki i gwiazdę.

Dodatkowo prezes Stowarzyszenia Pani Helena Waszczuk dokupiła z własnej inicjatywy figurkę pasterza i anioła.

Stowarzyszenie wraz z mieszkańcami wioski Biała zamierza w kolejnych latach dokupić następne figurki do szopki np. Trzech Króli, wielbłąda, osła i inne zwierzątka.


 

W pobliżu kościoła w Białej jest bardzo dobrze zachowany pomnik poległych mieszkańców w 1. wojnie światowej.

 

Nazwisko
Imię
Komentarze
BECKER
Aug.
 
BECKER
Fritz
 
BECKMANN
Aug.
 
BECKMANN
Paul
 
BECKMANN
Willy
 
BEYER
Alb.
 
BEYER
Aug.
 
BEYER
Emil
 
BEYER
Herbert
 
BEYER
Wilh.
 
BRAUN
Ernst
 
BUCK
Fritz
 
DIENST
Herm.
 
ENKERS
Gust.
 
ENKERTS
Paul
 
FRIEDRICHS
Alb.
 
FRISCH
Fritz
 
HEIMANN
Fritz
 
HEIMANN
Herm.
 
HEYN
Erich
 
HEYN
Ewald
 
HEYN
Fritz
 
HINZ
Ewald
 
HÜPSEL
Herm.
 
KESENHAGEN
Aug.
 
KIKOW
Wilh.
 
KORTH
Gust.
 
LADWIG
Alb.
 
LADWIG
Erich
 
LADWIG
Fritz
 
LADWIG
Gust.
 
LADWIG
Gust.
 
LADWIG
Gust.
 
LADWIG
Gust.
 
LADWIG
Gustav
 
LADWIG
Wilh.
 
LADWIG
Wilh.
 
LADWIG
Wilh.
 
LEITZKE
Bernhard
 
LOBMANN
Alb.
 
MANSKE
Gust.
 
MANSKE
Rich.
 
MANSKE
Wilh.
 
MARTENS
Emil
 
MIELKE
Gust.
 
MÖRKE
Alb.
 
NEUMANN
Wilh.
 
PLAUTZ
Aug.
 
PLAUTZ
Wilh.
 
RAASCH
Gust.
 
RAASCH
Otto
 
RAASCH
Robert
 
RADES
Fritz
 
RADES
Gust.
 
RADES
Robert
 
RADKE
Gust.
 
RAWE
Aug.
 
RAWE
Fritz
 
RETZLAFF
Aug.
 
RETZLAFF
Gust.
 
RETZLAFF
Gust.
 
SCHADE
Emil
 
SCHRÖDER
Gust.
 
STÄHLER
Otto
 
TRAMBOW
Fritz
 
VOIGT
Aug.
 
WELLNITZ
August
 
WELLNITZ
Fritz
 
WELLNITZ
Otto
 
WELLNITZ
Wilh.
 
WELLNITZ
Willy
 
WERNER
Wilh.
 
ZABEL
Fritz
 

 


   

Dodaj komentarz

Twoje imię:
Twój e-mail:
Temat:
Komentarz:
  Kod weryfikacyjny. Tylko małe litery bez spacji.
Kod weryfikacyjny:
Komentarze (9)
3 sobota, 24 października 2009 13:53
W odniesieniu do informacji o kościele w Białej. Zostały podane błędne informacje o funduszu jakie UMiG Dobrzany przenaczył dla miejscowości. Była to kwota nie 5 lecz 10 tyś. zł. Wszystko co zostało zrobione w kościele w Białej w ostatnich latach jest dużą zasługą obecnej pani sołtys Wandy Rytwińskiej, Rady Sołeckiej w składzie Maria Ślusarczyk Block Danuta Powązka Bożena oraz wszystkich mieszkańców wsi Biała.
4 wtorek, 29 grudnia 2009 19:47
Nie dziwię się,że ten kościoł w Lutkowie jest zaniedbany, bo od kiedy pamiętam to wszystkie fundusze, które były zbierane przez proboszczy były przekazywane na budowę domu parafialnego w Dobrzanach a potem w Długim. Darze ten kościół wielkim sentymentem i cieszę się ogromnie, że znalazły się osoby w Lutkowie, które poczyniły kroki, aby odremontować ten kościół.
5 wtorek, 05 stycznia 2010 10:32
Poprawa stanu kościoła w Białej jest głównie zasługą Mieszkańców – ofiarodawców, skromnych ludzi, których nie ma potrzeby wymieniać imiennie.
6 niedziela, 22 kwietnia 2012 20:33
SUPER UNIKAT!!!!!!!! WIDZĘ,ŻE KOŚCIOL BYŁ PODOBNY DO TYCH W SZADZKU I KĘPNIE!!!!!!!
7 niedziela, 22 kwietnia 2012 21:05
JEŻELI JEST TO ZDJĘCIE Z 1949 ROKU , TO ZASTANAWIAM SIĘ DLACZEGO TEGO KOŚCIOŁKA NIE MA! DZIAŁANIA WOJENNE NIE DOPROWADZIŁY GO DO RUINY. WIĘC CO SIĘ WYDZRZYŁO ? MOŻE CZĘŚCIOWO BYŁ ZNISZCZONY , ALE CHYBA NIE DO TEGO STOPNIA ŻEBY GO ROZEBRAC'?
8 środa, 20 listopada 2013 22:03
Z opowieści pierwszych powojennych mieszkańców słyszałem, że w latach 50-tych był brygadzista w PGR o nazwisku Bartnicki. Pewnego dnia wjechał ciągnikiem w mury kościoła zawalając go. Cegłę rozbiórkową wywiózł ponoć w okolicę Gdańska, gdzie zbudował dom córce. Zamierzał z żoną dożyć tam swoich dni. Córka jednak zmuszała go do pracy i wrócili z żoną do Starzyc. Otrzymali pokoik z kuchnią w budynku koło owczarni, gdzie mieszkali do śmierci.
9 środa, 12 października 2016 21:57
Śmiechu warte co tu czytam. Administrator strony powinien sprawdzić czy informacje, które tu zamieszcza są prawdziwe. Pani Leśkowa żyje i ma się dobrze po dziś dzień. I niech żyje 100 lat.
Pozdrawiam
10 czwartek, 27 października 2016 05:10
Dziękuję za sprostowanie. Informacja została poprawiona.
11 środa, 14 listopada 2018 21:58
Grześ dodaj zdjęcie i opis czwartego Proboszcza , bo aż sie prosi :)