Józef Kurpiel - rzeźbiarz, który mieszkał w Długiem.
5197 odsłon
poniedziałek, 28 stycznia 2013 19:03

 

W piątek 25 stycznia w dodatku do „Głosu Szczecińskiego” – „Głosie Stargardzkim”, ukazał się artykuł Andrzeja Puławskiego o nieżyjącym już mieszkańcu Długiego, Józefie Kurpielu.

Pan Józef zapisał się szczególnie w dziejach naszej miejscowości, był artystą, który pozostawił po sobie unikalny dorobek – rzeźby. Niestety, do dnia dzisiejszego, nie zachowało się ich zbyt wiele. Tym bardziej warto przypomnieć ludziom o tej interesującej postaci.

 

 

kliknij w obrazek i przeczytaj cały artykuł ...


Niezwykły reportaż o Józefie Kurplu - mieszkańcu naszej wioski Długie.
Autor Jolanta Rudnik - Polskie Radio Koszalin - 8.12.2014

Autorka reportażu odwiedziła wioskę Długie i rozmawiała z mieszkańcami - Marianną Kurpiel, Benedyktem Kurpiel i Andrzejem Puławskim.

 

 


Artykuł o Rzeźbiarzu z Długiego ukazał się w wydawnictwie z 2015 roku - Seminarium naukowe „Trzebiatów- spotkania pomorskie”
do pobrania w formacie PDF
ikona pdf

 

Poniżej dwa historyczne już zdjęcia. Na pierwszej w środku Pan Józef Kurpiel, z lewej Pan Franciszek Salski, z prawej nieżyjący Pan Władysław Prościak

 

Cmentarz w Długiem i widok na dwie figurki wykonane przez Pana Józefa Kurpla

 

Dodaj komentarz

Twoje imię:
Twój e-mail:
Temat:
Komentarz:
  Kod weryfikacyjny. Tylko małe litery bez spacji.
Kod weryfikacyjny:
Komentarze (1)
1 poniedziałek, 28 stycznia 2013 21:48
Zawsze miło wspominam Pan Józefa. W dzieciństwie siedział częśto na ławce przed szopą swojego gospodarstwa. Czasem częstował mnie pysznymi gruszkami, które rodziły grusze w jego ogrodzie...
Ech. Wspomnienia. To piękne, że ktoś podtrzymuje przy życiu takie informacje. Nie wiedziałem, że Pan Józef zbiegł z kopalni. Wspaniała historia!