Józef Kurpiel - rzeźbiarz, który mieszkał w Długiem

W piątek 25 stycznia 2013 r. w dodatku do „Głosu Szczecińskiego” – „Głosie Stargardzkim”, ukazał się artykuł Andrzeja Puławskiego o nieżyjącym już mieszkańcu Długiego, Józefie Kurpielu.
Pan Józef zapisał się szczególnie w dziejach naszej miejscowości, był artystą, który pozostawił po sobie unikalny dorobek – rzeźby. Niestety, do dnia dzisiejszego, nie zachowało się ich zbyt wiele. Tym bardziej warto przypomnieć ludziom o tej interesującej postaci

kliknij na zdjęcie i zobacz w całości

 

Niezwykły reportaż o Józefie Kurplu - mieszkańcu naszej wioski Długie.
Autor Jolanta Rudnik - Polskie Radio Koszalin - 8.12.2014

Autorka reportażu odwiedziła wioskę Długie i rozmawiała z mieszkańcami - Marianną Kurpiel, Benedyktem Kurpiel i Andrzejem Puławskim.

 

Artykuł o Rzeźbiarzu z Długiego ukazał się w wydawnictwie z 2015 roku - Seminarium naukowe „Trzebiatów- spotkania pomorskie”
do pobrania w formacie PDF

 


Poniżej dwa historyczne już zdjęcia. Na pierwszej w środku Pan Józef Kurpiel, z lewej Pan Franciszek Salski, z prawej nieżyjący Pan Władysław Prościak

Cmentarz w Długiem i widok na dwie figurki wykonane przez Pana Józefa Kurpla

Dodaj komentarz


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć mogłyby rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
1468
9636
11758
70203
3624358
2024-07-17
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top