Szybki internet w Długiem - informacja

Informacja odnośnie przyłączenia budynków do Internetu światłowodowego przez firmę AS CONSULTING Sp. z o. o. w miejscowości Długie.

1. Linia, którą budujemy jest tzw. siecią szkieletową (analogicznie do dróg - to autostrada), której zadanie jest łączenie miejscowości z szybką siecią ogólnopolską.

W Długim ta sieć ma pozostawione 2 mufy (analogicznie do dróg - 2 zjazdy). Jednak nie ma wybudowanych dróg dojazdowych do poszczególnych posesji, bo te będą dopiero robione w późniejszych terminach

2. Jeśli teraz - ktoś chce skorzystać z szybkiego Internetu to możemy to zrobić na 2 sposoby

a) na kościele lub podobnie wysokim budynku stawiamy tzw. mikro stację radiową, która z jednej strony podłączona jest to sieci światłowodowej i dostarcza szybki Internet do poszczególnych domów

b) od mufy do poszczególnych mieszkań ciągniemy bezpośrednio światłowód do mieszkań.

 

Sposób a)
jest w miarę szybki do zrealizowania zarówno od strony technicznej jak i finansowej i umożliwia dostarczenie Internetu drogą radiową o prędkości dochodzącej do 100 Mb/s.
Są jednak dwa ale - między stacją a mieszkaniem musi być bezwzględna widoczność optyczna urządzeń oraz proboszcz musi się zgodzić na mikro stację na kościele.
Taką stację łatwo też sfinansować, bo już 5-6 chętnych (przy rozsądnym proboszczu) może w ten sposób skorzystać z bardzo szybkiego światłowodu (czytaj Internetu)

Sposób b)
jest z technicznego punktu widzenia najlepszym sposobem świadczenia usług (prędkości mogą dochodzić do 2,5 Gb/s).
Jednak żeby w takich miejscowościach jak Długie doprowadzić światłowód do mieszkania to należałoby podłączyć wszystkich do Internetu a i tak koszty podłączenia światłowodu mogłyby okazać się znaczne (z naszych wyliczeń koszt przyłączenia 1 budynku na wiosce to około 4000 PLN).
Stąd też najczęściej w przypadku wiosek robi się dostęp radiowy a później aplikuje się do Unii Europejskiej na dofinansowanie budowy sieci dostępowej.
Wówczas koszt światłowodu pokrywa w dużej mierze Unia Europejska i staje się on dostępny dla zwykłego Kowalskiego.

Na zdjęciach pokazałem jak wygląda przykładowa mikro stacja (akurat ta jest na kościele w miejscowości Przytoń koło Morynia), żeby nie było obaw co do tego, że to jest mikro stacja i nikomu nie szkodzi.

 

 

 

Resumując

Sugestia jest taka - zebrać 5-6 osób chętnych na szybki Internet (taki do 100 Mb/s). Dogadać się wspólnie z proboszczem na mikro stację i zrobić szybko taki dostęp. Koszt instalacji może wówczas być dość niski około 350 PLN od mieszkania (chyba, że ktoś będzie chciał jakieś specjalne tematy typu telefon stacjonarny, IPTV, kilka komputerów w domu etc., to wówczas może być parę złotych więcej).
Koszt można nawet jeszcze zmniejszyć gdyby okazało się, że jest więcej chętnych na takie rozwiązanie niż te 6 osób.
Jak później udałoby się pozyskać dofinansowanie z unii na światłowód do mieszkania to byśmy zamienili radio na kabel.
Opłaty miesięczne za taki szybki Internet to 45 PLN/mc, bez żadnych limitów i z umową zawartą na czas nieokreślony - czyli taką, którą w każdej chwili można rozwiązać.

Jeszcze jedna uwaga - stację radiową i podłączenie możemy zrobić w miarę szybko (powiedzmy w tydzień od dogrania szczegółów) a sieć światłowodową do mieszkań nie da się zrobić w krótszym terminie niż 6 miesięcy (projekty, zajętości, zgłoszenia robót do starostwa i samo wykonanie. Itd.)

W przypadku pytań proszę o emaila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub o telefon do nas 914899149 wew. 1.

Artur Sobiesiński.
http://www.asconsulting.pl

Artykuł z 31 grudnia 2014 r.

Add comment


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu  informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć by mogły rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
363
2038
2401
30337
1642746
2022-08-16
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top