Interesująca publikacja - Stanisław Zalewski "Wspomnienia Świadka Historii"

Stanisław Zalewski – wspomnienia świadka historii to publikacja w której zawarte zostały wspomnienia jednego z mieszkańców miejscowości Długie. Tytułowy autor wspomnień urodził się 10 września 1925 roku, mimo dużego wieku bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat historii Polski, kresów wschodnich i miejscowości w, której mieszka. Pamiętnik został opracowany przez jego wnuków: Pawła, Andrzeja i Bartłomieja Puławskich.

Książka ukazała się w niewielkim nakładzie. Podzielona jest na pięć rozdziałów. W pierwszym, Dom i rodzinne strony, Pan Stanisław opisuje okolice na kresach wschodnich, z których pochodzi: miejscowość Dytiatyn w gminie Konkolniki, powiecie Rohatyn, województwie Stanisławów. Obecnie jest to terytorium Ukrainy, jednak przed wojną obszar ten należał do II Rzeczypospolitej.

Druga część pracy, Moja rodzina, zawiera informacje na temat historii rodziny począwszy od III rozbioru, a trzecia, Początek wojny, o burzliwej sytuacji na kresach wschodnich i trudnej sytuacji, polskiej ludności cywilnej podczas II wojny światowej. W czwartym rozdziale, Na froncie, Pan Zalewski opowiada o tym jak wstąpił do armii polskiej i walczył na froncie. Piąta część tej pracy, Nowy dom, to wspomnienia z okresu osadnictwa na terenach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Można przeczytać tu o początkach polskich dziejów miejscowości Długie i jej okolic.

Książka zawiera obszerny album i dwie tablice genealogiczne.
 


Artykuł z gazety 7 Dni Powiatu Stargardzkiego z 24 lutego nr 8 (668)


kliknij w obrazek - zobacz w całości

 

„Głos Szczeciński”, piątek 17 lutego 2012, nr 40 (1553)"


kliknij w obrazek - zobacz w całości


„Głos Szczeciński”, czwartek 9 lutego 2012, nr 33 (1546), s. 11.

Dodaj komentarz


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu  informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć by mogły rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
910
2135
910
9844
2361501
2023-06-05
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top