Konkurs Kulinarny - potrawa Pani Grażyny z Długiego na podium !

Stowarzyszenie ”WIR” -Wiejska Inicjatywa Rozwoju rozpisało konkurs - „W babcinej kuchni .Nasze dziedzictwo”. Konkurs składał się z dwóch etapów.
W pierwszym etapie trzyosobowe jury na podstawie nadesłanych starych receptur oceniało: historię potrawy, składniki potrawy i sposób wykonania. Wybrano 12 potraw, których autorzy zostali zaproszeni do II etapu. Odbył się on w świetlicy wiejskiej w Dzwonowie w dniu 21.06.2012r .


Trzyosobowe jury jednogłośnie przyznało dwa równorzędne I miejsca dla Koła Gospodyń Wiejskich z Nosowa gm. Suchań za potrawę wielkanocną pn „Barszcz wielkanocny z serkiem”, wykonany według starej receptury przywiezionej z Lubelszczyzny. Do barszczu według gustu dodaje się jajka, pokrojone w kostkę: chleb, własne wyroby w postaci szynki, kiełbasy oraz suszony ser. Potrawa została podana z elementami wielkanocnymi, wszystkie dodatki do barszczu były własnoręcznie przygotowane. Barszcz w smaku był doskonały, ale hitem był ser- biały twaróg suszony. Komisja postanowiła dodatkowo nagrodzić go wyróżnieniem i gorąco namawiała, aby ser został zgłoszony na listę produktów regionalnych.

I Miejsce otrzymał również „kondziuk” Pani Sylwii Wiechy ze Strachocina gm. Stargard Szczeciński. Przepis przywędrował z Kresów z miejscowości Naliboki woj. Nowogrodzkie obecnie Białoruś. Jest to żołądek świński nadziewany jajkami, wątróbką, warzywami, mięsem i naleśnikami. Potrawę przystrojono pomidorami , a stanowisko ozdobiono naturalnymi warzywami.

Drugie miejsce zajęła potrawa „Młoda kapusta na zakwasie” chlebowym wykonana przez Panią Grażynę Kucę z Długiego gmina Chociwel. Ta potrawa nie spotykana we współczesnej kuchni pochodzi również z Kresów z Kozowej gmina Brzezany, województwo tarnopolskie obecnie Ukraina. Kapusta przed gotowaniem zakwaszana jest kwasem chlebowym i podawana z ziemniakami.

Artykuł na temat konkursu zamieścił tygodnik 7 Dni Powiatu Stargardzkiego


Kliknij w obrazek i przeczytaj ...

Wpis z 1 lipca 2012 r. 

 

Add comment


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu  informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć by mogły rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
551
1575
8700
30816
1464377
2022-05-20
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top