Święto Bożego Ciała - Długie 23.06.2011

Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege. W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.


W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji traktowany jest jako publiczne wyznanie wiary.
W Długiem zgodnie z tradycją mieszkańcy przygotowali z okazji tego święta piękne ołtarze. Strażacy z OSP zabezpieczali ruch na drogach. W uroczystej procesji dziewczynki ubrane w białe sukienki sypały kwiatki. Panie z Kółka Rózańcowego niosły różaniec, świece, obrazy, a pogoda słoneczna sprzyjała modlitwie.

 

Ołtarz pierwszy :

 

Ołtarz drugi :

Ołtarz trzeci :

 Ołtarz czwarty - foto i filmik :)

 

Add comment


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu  informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć by mogły rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
502
1575
8651
30767
1464328
2022-05-20
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top